Przejdź do głównej zawartości

Trądzik Rożowaty

Trądzik różowaty




W Polsce na różne postacie trądziku choruje blisko 3 mln osób. Zarówno trądzik różowaty, jak i typowy trądzik młodzieńczy należą do grupy chorób o podłożu łojotokowym, jednak różnią się od siebie objawami i leczeniem. Trądzik różowaty jest chorobą zapalną i ma przewlekły charakter, dlatego skóra twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji. Sprawdź, jakie są symptomy choroby, co ją zaostrza i jakie kosmetyki wybierać, żeby złagodzić przykre objawy.   

Trądzik różowaty to problem, który w większości dotyczy kobiet po 25. roku życia i dominuje u osób z I i II fototypem skóry, a więc z jasną karnacją, jasnymi oczami i włosami. Zmiany często utrzymują się miesiącami, z okresami zaostrzeń lub remisji z uwagi na różnorodność przyczyn, które ją wywołują. Z tego powodu choroba zwykle wymaga konsultacji lekarskiej i warto z niej skorzystać, aby właściwie ukierunkować nie tylko samo leczenie, ale też rodzaj pielęgnacji skóry.



TRĄDZIK RÓŻOWATY – OBJAWY I PRZYCZYNY

Rumień na twarzy lub gwałtowne zaczerwienienie skóry pod wpływem mało istotnej okoliczności czy bodźca może być zwiastunem trądziku różowatego. Zmianom często towarzyszy nadreaktywność skóry, jej napięcia oraz świąd, a w miarę upływu czasu pojawiają się krostki, wykwity czy guzki, które lokalizują się w środkowej części twarzy (okolice nosa i na czole). Objawom towarzyszą widoczne na cerze poszerzone naczynka krwionośne (“pajączki”), zdarzają się też – szczególnie u mężczyzn – guzkowate przerosty.

Nie ma jednoznacznych przyczyn choroby. Jej mechanizm zależy od kilku czynników, by wymienić odporność immunologiczną organizmu, uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, a wśród najbardziej typowych warto zwrócić uwagę na:

  • stres,
  • nadużywanie alkoholu,
  • ciężkostrawne potrawy,
  • mycie twarzy w chlorowanej wodzie,
  • nadmierną ekspozycję na działanie promieni UV,
  • zaburzenia naczyniowe w obrębie drobnych naczyń skóry,
  • zaburzenia hormonalne (głównie nadmiar testosteronu),
  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie w przypadku związanym z niskim poziomem soku żołądkowego,
  • obecność Helicobacter Pylori w błonie śluzowej żołądka,
  • drożdżaki,
  • wirus opryszczki wargowej.
  •  

TRĄDZIK RÓŻOWATY – LECZENIE

Leczenie trądziku różowatego jest niestety trudne i czasochłonne. Między innymi dlatego, że objawy choroby często są mylone z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS). Aby podjąć skuteczną terapię, najlepiej skonsultować pierwsze zmiany z dermatologiem lub kosmetologim,który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zaproponuje odpowiednie postępowanie:

  • zachowawcze z uwzględnieniem wskazanej diety i stylu życia oraz domowych sposobów na trądzik różowaty,
  • miejscowe zewnętrzne z wykorzystaniem maści antybiotykowych,
  • ogólne z doustnym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych i antybiotyków,
  • w rzadkich przypadkach – zabiegowe, zwykle przy dużych zmianach; alternatywą dla leczenia chirurgicznego jest małoinwazyjna laseroterapia, która działa obkurczająco na naczynka.

leczeniu trądziku różowatego bardzo ważna jest kompleksowość terapii – połączenie farmakologii z odpowiednią kuracją dermokosmetykami i dietą, która powinna być pozbawiona wszystkich produktów powodujących powstawanie dermatoz lub ich nasilenie. Rezygnacja zatem z używek, ciężkostrawnego jedzenia, ostrych przypraw i przetworzonych produktów głównie na bazie cukru, zwykle pozwala zredukować ryzyko nawrotu choroby. Trzeba obserwować swój organizm i jego reakcje po zjedzeniu określonych produktów, a następnie w razie potrzeby je wyeliminować.



TRĄDZIK RÓŻOWATY – ZASADY PIELĘGNACJI CERY

Miejscowe leczenie powinno być uzupełnione odpowiednią pielęgnacją, która przyspiesza proces gojenie się ran i wykwitów oraz wzmacnia barierę ochronną naskórka. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kosmetyki na trądzik różowaty mocno wysuszają skórę, dlatego tak ważny jest ich właściwy dobór i profilaktyka.

 

Naturalny skład

Dermokosmetyki stosowane w leczeniu trądziku różowatego  powinny być naturalne i zawierać w składzie glinkę różową,która jest bardzo pomocna w pielęgnacji skóry naczynkowej-łagodzi i uspokaja, nadaje skórze równy koloryt, zmniejsza zaczerwienienia. Polecamy tutaj nasz krem Fantazja- Kwarc Różowy , który zawiera  olejek z dzikiej rózy. Ma on bardzo pozytywny wpływ na naczynia krwionośne - wynikający z obecności charakterystycznych dla dzikiej róży antocyjanozydów i flawonoidów w połączeniu z witaminą C.



Aby chronić wrażliwą cerę przed czynnikami zewnętrznymi, takie produkty muszą mieć działanie naprawcze, utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia i łagodzić stany zapalne. Dlatego w ich składzie szukaj także masła shea, pantenolu, zielonej herbaty, kasztanowca, nagietka oraz witamin C, E i K. Idealnie sprzwdzi się tutaj olejek do demakijazu z dodatkiem olejku z nagietka i rumianku -Fantazja- Make up Remover



Filtr UV

Każda postać trądziku wymaga ochrony przeciwsłonecznej, dlatego przed wyjściem z domu stosuj mocne filtry.

 

Domowe sposoby na trądzik różowaty wymagają konsekwencji i systematyczności, a całą kurację – jak już wspomnieliśmy – należy rozpocząć od eliminacji czynników zaostrzających objawy i zmiany dotychczasowych nawyków. Unikaj zatem:

  • kosmetyków mogących nasilać objawy i podrażnienia, które zawierają alkohol, substancje zapachowe, sztuczne barwniki i parabeny,
  • ekspozycji skóry na działanie promieni UV,
  • środków intensywnie złuszczających naskórek,
  • zabiegów kosmetycznych dedykowanych trądzikowi pospolitemu.


Komentarze